Kraśnicka biblioteka bogatsza o komunikaty londyńskiego Koła 24 Pułku Ułanów (video)

22.02.2021 Print
Kraśnicka biblioteka bogatsza o komunikaty londyńskiego Koła 24 Pułku Ułanów (video)


W piątek 19 lutego filia nr 1 kraśnickiej Miejskiej Biblioteki Publicznej wzbogaciła się o niezwykle cenne wydawnictwa. Są to komunikaty działającego w okresie powojennym w Londynie Koła 24 Pułku Ułanów. Zgromadzone zostały one w 7 tomach i dotyczą lat 1977 – 1997.
 

Komunikaty to podarunek od pani Alicji Szmit, córki wachmistrza Wawrzyńca Szmita, jednego z żołnierzy, którzy najdłużej służyli w Pułku, a zarazem ostatniego burmistrza Kraśnika przed likwidacją samorządów przez komunistów. Przygotował je do wykorzystania bibliotecznego kraśnicki historyk dr Dominik Szulc.
 

- 24 Pułk Ułanów na stałe wrósł w DNA Kraśnika i jego mieszkańców. Każde wydarzenie, wspomnienia, pamiątki, które przypominają i wzbogacają naszą wiedzę na jego temat są dla nas niezwykle cenne. Szczególnie jeśli bezpośrednio skorzystać z nich mogą nie tylko historycy, ale każdy z kraśniczanin. Serdecznie dziękuję pani Alicji Szmit i panu doktorowi Dominikowi Szulcowi za ten piękny prezent. Osób zainteresowanych naszą lokalną historią i samym Pułkiem w Kraśniku nie brakuje. Z pewnością chętnych, by po to wydawnictwo sięgnąć też nie zabraknie – mówi burmistrz Kraśnika Wojciech Wilk.


 

Uroczyste przekazanie komunikatów bibliotekarzom odbyło się z udziałem wspomnianych Alicji Szmit, Dominika Szulca, burmistrza Wojciecha Wilka oraz dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej Michała Zimowskiego i kierownik filii nr 1 miejskiej biblioteki Ireny Bykowskiej.
 

- W 2020 roku obchodziliśmy setną rocznicę powstania Pułku. Z racji pandemii i obostrzeń nie mogliśmy jej świętować tak jak chcielibyśmy. Szczególnie upamiętnione zostały jednak postacie majora Romualda Kamińskiego i pułkownika Rudolfa Langa. Mam nadzieję, że jeśli nie w tym, to w przyszłym roku będzie już taka możliwość, a okazją będzie chociażby przypadająca na kwiecień 2022 roku setna rocznica wjazdu 24 Pułku Ułanów im. Hetmana Wielkiego Koronnego Stanisława Żółkiewskiego do Kraśnika – dodaje burmistrz Wilk.

 

Londyńskie Koło 24 Pułku ułanów powstało z inicjatywy żołnierzy, którzy po rozwiązaniu pułku nadal chcieli utrzymywać kontakt i wspólnie działać. Funkcjonowało ono do 1997 roku, do śmierci ostatniego dowódcy pułku podpułkownika Tadeusza Wysockiego.
 

- Ułani rozsiani byli po całym świecie, ale zarząd Kola w Londynie działał bardzo prężnie. Od 1948 roku Koło wydawało swoje komunikaty. Na początku jeszcze w sposób nie w pełni profesjonalny, ale z czasem z coraz lepszym skutkiem. W latach 80-tych i 90-tych ubiegłego wieku ukazywały się one nawet częściej niż raz do roku. Są one absolutnie skarbnicą wiedzy na temat historii 24 Pułku Ułanów i powojennych losów żołnierzy. Do tej pory nie były one ogólnie dostępne, nie miały ich w zbiorach biblioteki, ponieważ otrzymywali je tylko członkowie Koła – podkreśla dr Dominik Szulc.
 

Teraz każdy zainteresowany będzie mógł do nich sięgnąć w filii nr 1 MBP mieszczącej się przy ul. Księdza Zielińskiego. Komunikaty dostępne będą na miejscu w bibliotece, nie będzie możliwości ich wypożyczenia.Paweł Bieleń