Zdjęcie - Katalog firm i instytucjiKraśnicki katalog firm i instytucji

FKS „Stal” Kraśnik świętowała 75-lecie istnienia

27.11.2023 Print

W tym roku FKS „Stal” Kraśnik świętuje 75-lecie istnienia. Z tej okazji 25 listopada 2023 r. w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 5 odbyły się jubileuszowe obchody.

Początki klubu to założone przez entuzjastów piłki nożnej w 1948 roku Koło Sportowe „Metal”, które weszło w skład ZS Stal Kraśnik w 1951 r. 6 lat później nastąpiła zmiana nazwy na Robotniczy Klub Sportowy Stal, a w 1975 r. przemianowany na Fabryczny Klub Sportowy „Stal” Kraśnik. Od początku w ramach Stali nieprzerwanie działa sekcja piłki nożnej, ale w przeszłości pod jej skrzydłami trenowali i odnosili sukcesy także: lekkoatleci, siatkarki i siatkarze, pływacy, zapaśnicy, brydżyści, pięściarze, motorowcy, ciężarowcy, tenisiści stołowi i ziemnym, koszykarze, piłkarze ręczni, szachiści i zawodnicy w strzelectwie sportowym.
Obchody rozpoczęły się od rozgrywek piłkarskich. Najpierw w mini turnieju rywalizowali juniorzy Stali Kraśnik, Stacji Nałęczów i Stali Poniatowa, później zmierzyli się ze sobą oldboye i aktualni seniorzy Stali. Sporo emocji dostarczył też mecz dziecięcych drużyn MUKS Kraśnik i Tęczy Kraśnik. Po nich przyszedł czas na część oficjalną ze wspomnieniami, gratulacjami, odznaczeniami i życzeniami.

Stal Kraśnik to nieodłączny element sportowej historii naszego miasta. Widać to chociażby w Alei Gwiazd Kraśnickiego Sportu, w ramach której do tej pory gwiazdami uhonorowani zostali reprezentujący w przeszłości niebiesko-żółte barwy w różnych dyscyplinach: Stanisław Pawłowski, Bogusław Oblewski, Marek Bajan, Marek Stępień, Jerzy Nieć, Jolanta Kania, Roman Szczerbik i drużyna Wicemistrzów Polski juniorów z 1972 r.
Przy okazji kolejnych gal związanych z Aleją Gwiazd medale burmistrza otrzymało też kilkunastu związanych ze Stalą sportowców, trenerów i działaczy. Grono to powiększyło się o kolejnych 9 osób. To: Włodzimierz Dymitrak, Franciszek Rzepecki, Roman Górniak, Witold Bober, Tadeusz Gołofit, Maksymilian Witek, śp. Jerzy Usydus (medal odebrały żona i córka), Roman Wereszczyński i Zdzisław Widomski. Medal z okazji jubileuszu trafił też do Klubu FKS Stal Kraśnik.
Wspomniane medale w imieniu Burmistrza Miasta Kraśnik Wojciecha Wilka wręczyli dyrektor MOSiR Krzysztof Babisz i Beata Niedziałek, kierownik wydziału spraw społecznych, kultury i sportu UM.
Całej stalowej społeczności, byłym i obecnym zawodnikom, trenerom, działaczom, ale też kibicom w imieniu Burmistrza Wojciecha Wilka gratulujemy pięknego jubileuszu. Życzymy, by kolejne lata obfitowały w sukcesy.


Dagmara Okulus