Zdjęcie - Katalog firm i instytucjiKraśnicki katalog firm i instytucji

Wędkarstwo

Print



Rzeka Wyżnica

Rzeka Wyżnica stanowi oś Kraśnickiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, jej źródła znajdują się w Słodkowie III, a ujście w Józefowie. Rzeka jest zasilana krótkimi dopływami rzeką Urzędówką oraz Podlipię. Rzeka przecina liczne wzniesienia, tereny podmokłe, bagna, torfowiska oraz lasy czyniąc niektóre odcinki trudno dostępnymi dla człowieka. Dzięki temu tereny wzdłuż rzeki są ostoją dla zwierząt oraz roślin.

 

Piękne malownicze tereny rzeki dają nam doskonałe warunki do wędkowania, obserwowania przyrody i odpoczynku. Wędkując nad Wyżnicą możemy się spodziewać przyłowu w postaci większość ryb występujących w naszych rzekach. Cierpliwe trwanie w ciszy i bezruchu przez długie godziny zasiadek obdarzy nas pięknymi płociami, aczkolwiek możemy się również spodziewać ataku karpia oraz innych przedstawicieli ryb białego żeru, dzięki czemu wypad nad tą piękną rzekę może nas mile zaskoczyć. Umiejętność bezszelestnego poruszania się i zarzucania przynęty w liczne dołki oraz w pobliże powalonych drzew poskutkuje pięknie wybarwionymi pasiakami i szczupakami.

 

Należy również wspomnieć o górskich odcinkach rzeki gdzie licznie występuje populacja pstrąga. Obecność tej ryby świadczy o wysokiej czystość rzeki. W przeważającej części, górski odcinek Wyżnicy posiada piaszczyste dno, niezbyt szybki nurt oraz niewiele zakrętów. Są tu głębokie dołki, rynny i duża liczba konarów stanowiąca naturalne stanowiska ryb.
 




Zalew Kraśnicki

Kraśnicki Zalew powstał w roku 2006, a jego całkowita powierzchnia wynosi 42,66 ha, natomiast pojemność 966 tys. m3. Średnia głębokość zbiornika wynosi 2,5 m. W miejscu najgłębszym w okolicach tamy czołowej głębokość jest większa i wynosi około 4 m. Dno zbiornika jest niezwykle zróżnicowane, znajdziemy tu wiele spadów, blatów czy też dołków tak bardzo lubianych przez ryby białego żeru jak i drapieżniki. W przeważającej części dno jest piaszczysto-muliste i w niewielkim stopniu ilasto-gliniastym. Najczęstszą rybą  meldującą się na naszych hakach będą płocie, karasie oraz okonie. W mniejszym stopniu zawitają leszcze, piskorze, słonecznice, ciernii, jazgarze, kiełby, krąpy oraz jedne z barwniejszych ryb polskich wód krasnopiórki. Można się również spodziewać uderzenia pięknych okazów lina, natomiast prawdziwym królem tutejszej wody śmiało można nazwać karpia bezłuskiego, największe okazy tej ryby przekraczają wagę kilkunastu kilogramów. W okolicach wspomnianych wcześniej blatów, spadów dołków czy też licznie występujących podwodnych łąk możemy się spodziewać pięknych okazów szczupaków, sandaczy i okoni. Nie zapominajmy również o licznej populacji suma, który wychodząc wieczorową porą na polowanie, może nam przysporzyć wielu atrakcji w postaci wyrwanych z podpórek wędek i nie przespanych nocy.