Zdjęcie - Katalog firm i instytucjiKraśnicki katalog firm i instytucji

Muzea

Print

MUZEUM ŚW. FLORIANA

Właściwie jest to Izba Tradycji Pożarniczych z siedzibą w Kraśniku. Choć swoimi zbiorami przewyższa większość Muzeów Regionalnych w Polsce, nie ma rangi muzeum. Oprócz prawie 1000 sztuk eksponatów z dziedziny pożarniczej, możemy również podziwiać zbiory mieszkańca Kraśnika, Szczepana Ignaczyńskiego, współpracującego na co dzień z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej.

 

Pasjonat ten zgromadził wspaniałą kolekcję urządzeń napędzanych korbą. Wśród 300 eksponatów są maszynki i maszyny z każdej dziedziny życia. Podziwiać tu można również eksponaty z dziedziny wojskowości i muzyki. Niektóre mają ponad 150 lat, ale jest kilka urządzeń współczesnych wzorowanych na tych dawnych, lecz wykonanych z tworzyw sztucznych. Drugą liczną kolekcją jest zbiór skarbonek, od tych z XIX wieku do czasów nam współczesnych. Skarbonki pochodzą ze wszystkich kontynentów, wykonane są ze stopów różnych metali, a także z drewna, skóry, szkła, porcelany, plastiku a nawet papieru.

 

Wśród trzystu zgromadzonych do tej pory skarbonek, wyróżnia się podgrupa w kształcie “świnki”. Jak się okazuje, jest to najpopularniejsza forma skarbonki na całym świecie, znana już od kilkuset lat. Kilka skarbonek związanych jest ściśle z Kraśnikiem.

 

Po śmierci Jana Pawła II, przy Izbie Tradycji Pożarniczych jedna z sal została poświęcona Naszemu Papieżowi. Oprócz zdjęć tego wielkiego Polaka, obejrzeć tu można również kilkadziesiąt monet, znaczków, kart telefonicznych, medali, kart pocztowych, a także przedmiotów używanych w czasach młodości Karola Wojtyły.

Do zwiedzania zapraszamy od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 - 15.30 po bezpośrednim uzgodnieniu z opiekunem Izby (tel. 81 825 22 81 wew. 42) lub sekretariatem Komendy Powiatowej PSP w Kraśniku (tel. 81 825 22 81).
 


MUZEUM 24 PUŁKU UŁANÓW

Muzeum 24 Pułku Ułanów im. Hetmana Wielkiego Koronnego Stanisława Żółkiewskiego, stacjonującego w Kraśniku w latach 1922–1939 to oddział Muzeum Regionalnego otwarty 6 lipca 1995 r., w 75. rocznicę utworzenia Pułku. Zbiory wyodrębniono z działu historycznego Muzeum Regionalnego i umieszczono w nowym budynku przy ulicy Piłsudskiego. W trzech salach ekspozycyjnych prezentowana jest historia 24 Pułku Ułanów.

 

Muzeum pułkowe posiada ponad 2 tysiące eksponatów i fotografii. Do najcenniejszych należą: kolekcja kilkudziesięciu mundurów wraz z oporządzeniem, rysunki, akwarele, obrazy znanych artystów - żołnierzy; kolekcja osobistych pamiątek, odznaczeń i fotografii kilkunastu ułanów; albumy fotograficzne, srebrne przedmioty pamiątkowe, m.in. świeczniki używane podczas mszy polowych, nagrody za udział w zawodach sportowych. Do Kraśnika trafiła znaczna część archiwum pułkowego, zdeponowanego wcześniej w Instytucie i Muzeum Sikorskiego w Londynie (ewidencja pułkowa, liczne dokumenty), sztance i pieczątki, replika sztandaru polowego ufundowana przez byłych ułanów oraz indywidualnych ofiarodawców w 1978 r., oryginalne mapy sztabowe.

 

Muzeum w Kraśniku stało się – obok koła pułkowego – drugim centrum integrującym byłych ułanów i sympatyków 24 Pułku. Równolegle z typową działalnością popularyzatorską, dydaktyczną i wydawniczą, muzeum jest miejscem spotkań z udziałem weteranów. 

Więcej informacji: https://www.muzeumlubelskie.pl/Muzeum_Regionalne_w_Krasniku-1-359-47.html