Zdjęcie - Katalog firm i instytucjiKraśnicki katalog firm i instytucji

Tablice

Print

TABLICA OFIAR GESTAPO

W 1994 r. na budynku przy ulicy Kościuszki 26 została odsłonięta tablica upamiętniająca pomordowanych żołnierzy AK – WiN– NSZ – BCH. Budynek ten był w latach 40-stych siedzibą Gestapo, Komendy Powiatowej MO, a przede wszystkim miejscem tortur i mordów dokonywanych przez oprawców UB i NKWD.














 


TABLICA NSZ

Wacław Piotrowski (1910-1982) – kapitan Narodowych Sił Zbrojnych, d-ca oddziału partyzanckiego Pułku Legii Nadwiślańskiej Ziemi Lubelskiej w latach 1943-44. Urodził się 20 kwietnia 1910 r. we wsi Łychów w powiecie kraśnickim. Po ukończeniu szkoły podstawowej w Łychowie, uczęszczał do Gimnazjum Koedukacyjnego w Kraśniku, które ukończył w 1932 r. Od 13 września 1932 r. do 12 lipca 1933 r. przeszedł Kurs Podchorążych Rezerwy 30 Dywizji Piechoty w Kobryniu, uzyskując stopień kaprala. Po opuszczeniu wojska ukończył Wyższą Szkołę Inżynierską im. Wawelberga w Warszawie. Od października 1935 r. do 1939 r. był pracownikiem Polskich Kolei Państwowych  i Polskich Zakładach Optycznych w Warszawie.
 

Brał czynny udział w kampanii wrześniowej. Zbiegł z niewoli sowieckiej i powrócił do rodzinnego Łychowa. Na początku 1943 r. rozkazem Komendy Okręgu Lubelskiego NSZ został zobowiązany do mobilizacji okolicznych placówek celem zorganizowania samoobrony terenowej. Jesienią 1943 r. oddział „Cichego” wszedł w skład „Pierwszego Pułku Legii Nadwiślańskiej Ziemi Lubelskiej NSZ” współpracując z oddziałami „Stepa”, „Znicza”, „Jacka” i „Dymszy” w stałych akcjach przeciwko Niemcom. Już pod okupacją sowiecką oddziały „Cichego” walczyły do końca 1945 r. „Cichy” nie widząc możliwości prowadzenie dalszego prowadzenia walki zdemobilizował oddział, a sam z grupą najbliższych podkomendnych, którzy nie mieli możliwości powrotu do domów rodzinnych ze względu na zagrożenie ze strony władz komunistycznych, opuścił Polskę, przedostał się do Europy Zachodniej, a następnie do Kanady. Osiedlił się na stałe w miejscowości Kitchener koło Ontario. Po opuszczeniu kraju służba bezpieczeństwa prześladowała jego najbliższą rodzinę. Jego młodszy brat Jan został aresztowany i zesłany na Sybir. Ojciec „Cichego” zmarł w 1947 r. prawdopodobnie na skutek wielokrotnych aresztowań, w czasie których był poddawany torturom. Matka żyjąc w ciągłym napięciu i niepewności dożyła do 1962 r.
 

Piotrowski mieszkając w Kanadzie nie założył rodziny, a w ostatnich latach swojego życia zajmował się modelarstwem oraz zbieraniem eksponatów różnego rodzaju broni białej. Zmarł 16 czerwca 1982 r. w Kitchener gdzie został pochowany. 
 


TABLICA 24 PUŁKU UŁANÓW

W 2012 r., podczas Święta Pułku, została odsłonięta pamiątkowa tablica ku czci żołnierzy 24 Pułku Ułanów ufundowana przez społeczeństwo Kraśnika i powiatu kraśnickiego. Znajduje się ona na budynku byłej wartowni Pułku, która pełni obecnie funkcję reprezentacyjną, będąc siedzibą Urzędu Stanu Cywilnego w Kraśniku.

 


TABLICA KS.PHM. SACZEWY

Tomasz Saczewa urodził się 11 września 1972 r. w Lublinie. Święcenia kapłańskie przyjął 30 maja 1998 r. Tuż po święceniach skierowany został do posługi w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Kraśniku. Był założycielem kraśnickiego środowiska Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej instruktorem Polskiej Organizacji Harcerskiej i ZHR.  Zginął wypadku samochodowym 31 lipca 1999 r., wracając z obozu harcerskiego. Został pochowany na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie.