Zdjęcie - Katalog firm i instytucjiKraśnicki katalog firm i instytucji

Rekreacja

Print

Baza sportowa

Kraśnik posiada znakomitą bazę sportowo-rekreacyjną. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w dzielnicy fabrycznej to basen odkryty, basen kryty, korty tenisowe, skatepark, boiska, place zabaw. Kraśnik posiada trzy obiekty sportowo - rekreacyjne typu Orliki. W 2010 r. otwarto nowoczesną Halę Sportową przy Publicznym Gimnazjum nr 1 nazwaną imieniem Arkadiusza Gołasia, tragicznie zmarłego wybitnego siatkarza młodego pokolenia. Obiekt robi spore wrażenie – zwłaszcza główna sala z wielofunkcyjnym boiskiem wykonanym z taraflexu. Wzdłuż boiska znajduje się widownia krzesełkowa na ponad 200 miejsc. Dodatkowo można uruchomić trybunę teleskopową, dzięki czemu rywalizację sportową będzie mogło podziwiać w komfortowych warunkach ponad 400 osób. Na tym nie koniec. Oprócz sali głównej zbudowano dodatkowe, mniejsze pomieszczenia, które są wykorzystywane jako sala gimnastyczna, małych gier, fitness, siłownia. Jest też sala konferencyjna, zaplecze socjalne. Są tu organizowane imprezy sportowe rangi wojewódzkiej i ogólnopolskiej.

 

Powiatowe Centrum Sportu i Rekreacji dysponuje halą o wymiarach 36 x 48 m 

i widownią na 300 miejsc. Obok głównej hali znajduje się sala do sportów walki, siłownia, sala konferencyjna a także zaplecze z szatniami, pomieszczeniami gospodarczymi oraz miejsca noclegowe.

 

Zalew Kraśnicki

Obiekt budowany był w latach 2005 – 2006. Od tego czasu wciąż jest modernizowany i rozbudowywany, m.in. dzięki środkom unijnym. W 2011 r.  powstał główny obiekt zalewu, czyli kemping z nowoczesnym budynkiem sanitarnym. Pojawiło się pięć stylizowanych, czteroosobowych domków kempingowych. Obok znajduje się plac zabaw dla dzieci oraz palenisko na wieczorne biesiady. Goście mogą tam rozbić swoje namioty.

 

W  pobliżu wybudowano slip, z którego można zwodować łódkę czy kajak. Nowym obiektem jest również stanica. Tu można skorzystać z sali konferencyjnej i miejsc noclegowych. W 2011 r. zbudowano także molo.

 

Podstawowe dane dotyczące zalewu:

 

  • powierzchnia - 42,66 ha

  • pojemność - 996 tys. m3

  • średnia głębokość - 2,5 m

  • długość maksymalna - 1180 m

  • szerokość maksymalna 570 m

 

Ścieżki rowerowe

Ważnym elementem rozbudowy bazy rekreacyjno - sportowej w Kraśniku stały się ścieżki rowerowe. Coraz większa liczba osób - w różnym wieku - spędzająca czas wolny na rowerach sprawiła, że władze samorządowe postanowiły zainwestować w budowę ścieżek, przede wszystkim tak, aby lepiej skomunikować obie, oddalone od siebie o kilka kilometrów główne dzielnice miasta. W ten sposób powstał trakt pieszo-rowerowy na ulicy Urzędowskiej. Szlak ten łączy się ze ścieżką rowerową  prowadzącą wokół kraśnickiego zalewu. Piękna trasa rowerowa powstała również na ul. Granicznej, zamykającej dzielnicę fabryczną od południa.

 

Od kilku lat miasto organizuje familijne rajdy rowerowe, a w połowie minionej dekady odbyło się także kilka edycji ogólnopolskiego rajdu do Lwowa. Imprezy te znacząco wpłynęły na promocję turystyki rowerowej jako jednej z najbardziej popularnych form spędzania czasu w Kraśniku. W 2013 r. lokalne stowarzyszenie cyklistów Bike Team Kraśnik organizuje po raz szósty Tour de Kraśnik. W wyścigu wokół miasta co roku bierze udział blisko stu zawodników z całej Polski.

 

Ponadto tu właśnie ma swój początek zachodnia część Roztocza, jednej z najbardziej malowniczych krain Polski, przez którą rozciąga się Centralny Szlak Rowerowy, niezwykle popularny wśród cyklistów z całego kraju. Jego pierwszy etap zaczyna się w Kraśniku i prowadzi do Szczebrzeszyna i Zwierzyńca. Kraśnik jest jednocześnie punktem końcowym innego ciekawego szlaku rowerowego zaczynającego się w Kazimierzu Dolnym.

 

Wędkarstwo

Kraśnik i okolice to także możliwość uprawiania wędkarstwa w różnych jego formach i odmianach. Zalew kraśnicki to przede wszystkim połowy karpia, lina, suma i szczupaka. Miło i bezpiecznie można również spędzić czas nad licznymi łowiskami komercyjnymi. Miłośników prawdziwego wędkarstwa zapraszamy jednak nad odległą zaledwie o 20 km Wisłę. Warto też wspomnieć o możliwość łowienia nawet pstrągów i lipieni w pobliskich urokliwych rzeczkach: Wyżnicy, Urzędówce, Chodelce czy Bystrzycy. Sezon trwa w Kraśniku cały rok i daje szansę złowienia, różnymi metodami, prawie wszystkich gatunków ryb występujących w Polsce.