Zdjęcie - Katalog firm i instytucjiKraśnicki katalog firm i instytucji

Kraśnicki Rynek będzie bardziej zielony

27.05.2021 Print
Zdjęcie - Kraśnicki Rynek będzie bardziej zielony
Zależy nam na tym, żeby kraśnicki Rynek był wizytówką miasta, zachęcał by spędzać na nim czas. Jeszcze w tym roku miejsce to zmieni się, a zaplanowana inwestycja będzie realizowana w ramach programu rewitalizacji Kraśnika - mówi Wojciech Wilk, burmistrz Miasta Kraśnik..


Przy projektowaniu rewitalizacji tego miejsca uwzględnione zostały uwarunkowania historyczne, przyrodnicze oraz wymogi użytkowe związane z głównymi funkcjami rynku: komunikacją, rekreacją oraz wypoczynkiem.

- Przede wszystkim pojawi się tutaj więcej zieleni. Rozstawione zostaną 23 donice na drzewa, 10 donic z trejażem na rośliny wijące oraz 6 donic na trawy ozdobne. Posadzone zostaną w nich winobluszcze trójklapowe, klony polne lub czerwone oraz morwa biała. Spędzaniu czasu na Rynku, oprócz zieleni, sprzyjać będą pergole z ławkami oraz pergole z wiszącymi ławkami na sprężynach oraz ławki parkowe - wylicza burmistrz Wilk. - Wiem, że część z Państwa wysuwała pomysł ulokowania na rynku fontanny. Pierwotnie była ona planowana, ale nie pozwalają na to znajdujące się pod płytą rynku zabytki, co pokazały nam badania archeologiczne - dodaje.

 Na Rynku pojawią sie m.in. pergole z ławkami oraz pergole z wiszącymi ławkami na sprężynach oraz ławki parkowe.

Prace zaplanowane na rynku podzielone są na dwa etapy: rewitalizację płyty oraz remont nawierzchni drogowej (nawierzchnia brukowa). Obecnie Urząd Miasta jest w trakcie przygotowania postępowania przetargowego. Planowany termin zakończenia prac to październik 2021.


- Poza inwestycją na samym Rynku zamierzamy także poprawić estetykę parkingu przy PSS Społem. Chcemy ponadto wyremontować chodniki przy ul. Kościuszki na odcinku od Rynku do ul. Piłsudskiego. Będzie nowa nawierzchnia, nowe nasadzenia. W tym roku po stronie Urzędu Skarbowego, a w przyszłym, gdy zakończy się remont kościelnego ogrodzenia, po drugiej stronie - zapowiada Wojciech Wilk.
 

Przypominamy, że w rewitalizację starej części Kraśnika wpisują się 3 projekty. Dwa z nich, przebudowa kamienicy przy ul Kościuszki i budowa centrum przesiadkowego na Rondzie Żołnierzy Wyklętych, już są w fazie realizacji.


Rynek obecnie


Rynek obecnie


Paweł Bieleń